جنگل راش (روستای سنگده استان مازندران)

 

برای دوستداران پاییز، جنگل راش یکی از بهترین مقصدهای گردشگری و طبیعت گردی ست. در پای درختان سر به فلک کشیده ی راش ، فرشی به رنگ سرخ و زرد گسترده شده که تار و پود آن از جنس برگ است. درختان جنگل راش آنقدر بلند قامت اند که انگار ستون آسمان شده اند. هنگامی که جنگل راش در مه فرو می رود، حالتی راز آلود و خیال انگیز به خود می گیرد؛ سکوت آن آنقدر عمیق است که شکستن آن غیر ممکن به نظر می رسد. راه رفتن در جنگل راش و تنفس هوای بی نهایت لطیف آن، انسان را از هرچیز جدا می کند، مگر لذت ِ بودن در طبیعت. چشم انداز این جنگل بکر و تاریخی همیشه زیباست اما در پاییز به معنای واقعی کلمه خیره کننده می شود.

درختان جنگل مرس سی یا جنگل راش ، بخشی از جنگل باستانی هیرکانی هستند که عمر آن به دوره ژوراسیک و تا ۴۰ میلیون سال قبل برمیگردد. نام باستانی این منطقه هیرکانیا ( به معنای سرزمین گرگ ها ) بوده و از این رو این جنگل ها را جنگل هیرکانی می نامند. جنگل راش در استان مازندران و در بخش دودانگه شهر ساری و در نزدیکی روستای سنگده واقع شده و یکی از جاذبه های بکر طبیعت گردی و گردشگری استان محسوب می شود. فاصله ی زمانی سنگده تا تهران کم و بیش ۳ ساعت و نیم است و با ساری حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

مسیر کوهستانی و جنگلی رسیدن به روستای سنگده (درست مانند خود این روستا) زیبا، غنی، با طراوت و بسیار فرح بخش است. از روستا تا ابتدای مسیر پیاده روی در جنگل راش ، جاده خاکی است که می توان برای پیمودن آن از ماشین های محلی استفاده کرد. در مسیر پیاده روی، درختان بلند قامت راش را می بینید که با آرایشی خاص در کنار یکدیگر صف کشیده اند، زمین پر است از برگ های سرخ و زرد، و پاییز منظره ای هزار و یک رنگ پیش چشمانتان تصویر می کند که از فرط زیبایی قابل توصیف نیست.

در نزدیکی جنگل راش، با درختانی که ارتفاع آنها به ۴۰ متر هم می رسد، جاذبه های طبیعت گردی دیگری نیز وجود دارد که در بین آن ها می توان به دریاچه شورمست ، جنگل ارفع ده و سایت ستاره نگری آلاشت اشاره کرد. به شما پیشنهاد می کنیم اگر فرصت کافی دارید حتما از این جاذبه ها نیز بازدید کنید.

در سال ۱۳۸۵ جمهوری آذربایجان درخواستی را مبنی بر ثبت جهانی جنگل کاسپینی-هیرکانی به یونسکو ارائه کرد. اما با توجه به اینکه سهم این کشور  تنها ۲۰ هزار هکتار در مقابل سهم ۲ میلیون هکتاری ایران از این جنگل  هاست، ثبت جهانی این اثر به تنهایی به نام آذربایجان ممکن نیست. پس از آن مقامات فرهنگی ایران پیشنهادی را مبنی بر ثبت مشترک این اثر طبیعی به آذربایجان ارائه دادند . تاکنون این امر به دلیل اختلافات دو طرف میسر نشده است. از جمله اینکه علی‌رغم قوانین یونسکو مبنی بر ثبت اسامی کشورهای دارای آثار تاریخی و طبیعی مشترک به ترتیب حروف الفبا در اسناد مکتوب، ایران مخالف ثبت نام آذربایجان پیش از نام ایران در سند این اثر است؛ چرا که سهم ایران از این جنگل ها آنقدر بیشتر از جمهوری آذربایجان است که ثبت اسامی به ترتیب حروف الفبا غیر منطقی به نظر می رسد.

ایده آل پرواز از شما می خواهد از روشن کردن آتش در این مکان، بویژه در پاییز که برگ ها و شاخه های درختان خشک هستند، خودداری کنید. در صورت نیاز، از محل هایی که پیشتر در آن آتش روشن شده است استفاده کنید و قبل از ترک محل حتما نسبت به خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید. در طول سفر حتما کیسه زباله به همراه داشته باشید و اگر زباله ای روی زمین دیدید نسبت به جمع آوری آن و پاکسازی منطقه اقدام کنید.

نقشه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.